post_image

Květnové ceny výrobců vykazují skokový nárůst, spotřebitelská inflace dále poroste

21.06.2022

Ceny výrobců v květnu zrychlily svůj růst. V meziměsíčním vyjádření nejvíce zdražili zemědělci, a to o necelých šest procent. Nejméně naopak vzrostly ceny tržních služeb. Vývoj výrobních cen tak naznačuje, že spotřebitelská inflace zřejmě ještě nedosáhla svého vrcholu a stojíme před jejím dalším růstem.

Meziročně čísla zveřejněná ČSÚ vypadají přímo drasticky. Ceny v zemědělství o více než 39 procen.t Z agrárních produktů došlo k nejvýraznějšímu zdražení v případě obilovin, jejichž ceny meziročně stouply o 60,3 procenta. V meziměsíčním srovnání nastalo největší zdražení u drůbeže, a to o necelých 14 procent.

Ceny průmyslových výrobců se meziročně zvýšily téměř o 28 procent, ceny stavebních prací meziročně vzrostly o 13,5 procenta a tržních služeb pro podniky byly dražší o 6 procent.

V průmyslu největší cenový skok nastal u cen elektřiny, plynu a páry, které byly meziročně vyšší o 45,8 procenta. Následovaly chemické výrobky (39,1), kovodělné výrobky a papír (v obou případech 34,7). Nejpomaleji naopak rostly ceny u potravinářských výrobků, meziročně jen o 19,2 procenta.

Květnový vývoj cenové hladiny na úrovni výrobců naznačil, že spotřebitelské ceny nejspíše ještě budou zrychlovat svůj růst, neboť se do nich začnou propisovat vyšší ceny producentů. Dá se ale očekávat, že během letních měsíců se díky sezónnímu vlivu přinejmenším zpomalí růst cen zemědělských produktů, v lepším případě by mohly dokonce klesnout. Záležet však bude na vývoji počasí, jelikož to má zásadní vliv na úrodu.

Naprosto neznámou je vývoj cen energií. V posledních dnech jsme zaznamenaly pokles dodávek zemního plynu z Ruska do několika zemí Evropské unie. Například do Německa se objem dodávaného plynu prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 snížil o 60 procent, na Slovensko proudí asi o polovinu méně plynu. Ceny komodity zareagovaly růstem o několik desítek procent, jelikož se zkombinovaly vlivy snížených dodávek z Ruska a vlny horkých dní v Evropě, což vedlo ke snížení nabídky a růstu poptávky na trhu se zemním plynem.

Pokud navíc nedojde k brzkému obnovení dodávek plynu do Evropské unie, významně zpomalí proces plnění zásobníků plynu pro nadcházející topnou sezónu. Taková situace bude dále zvyšovat cenový tlak. Ten nejspíše také vzroste s tím, jak Evropská unie bude postupně zavádět embargo na dovoz ruské ropy pomocí námořní dopravy. Od konce letošního roku by tak měly klesnout dodávky ruské ropy do sedmadvacítky asi o dvě třetiny.

Pro výrobní ceny bude také zásadní mzdový vývoj. Odbory poměrně legitimně požadují, aby zaměstnavatelé kompenzovali zaměstnancům vysokou inflaci a nejméně o ni navýšili nominální mzdy. Existuje zde ale riziko, že takový scénář přinese rozpoutání mzdově-inflační spirály, což by znamenalo jediné: vysoká inflace by s námi zůstala řadu dalších měsíců, možná i let.

Česko je v situaci, jakou minimálně od devadesátých let ještě nezažilo.

 

Roman Vykouřil, Hlavní analytik společnosti Wonderinterest s.r.o

Podobné články

post_image

České ekonomice se zatím daří. Válka na Ukrajině jí ale výrazně ukrojí z dynamiky

05.09.2022

Výkon české ekonomiky od druhého čtvrtletí 2021 neustále stoupá. Mezičtvrtletní i meziroční dynamika sice slábne, ale nejde o nestandardní vývoj. Hospodářství se stále ještě vzpamatovává z pandemie koronaviru a hledá stabilní...
post_image

Korunu letos drtila válka na Ukrajině i jmenování nového šéfa ČNB, tlak bude pokračovat

08.08.2022

Vývoj směnného kurzu koruny vůči euru se v dosavadním průběhu letošního roku pohybuje doslova jako na horské dráze. Výjimkou nebyly úrovně na dohled hranici 24 korun za euro, ale ani...

Wonderinterest Trading s.r.o. podléhá při výkonu své činnosti dohledu České národní banky ( www.cnb.cz) se sídlem Na Příkopě 28, Praha 115 03. Registrace zde.

Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 115679. Obchodní rejstřík zde.

Wonderinterest Trading s.r.o. není oprávněn přijímat nebo předávat pokyny klientů, týkající se investičních nástrojů. Pokyny k investičním nástrojům může zákazník zadávat pouze prostřednictvím obchodní platformy, jenž provozuje obchodník s cennými papíry, společnost Wonderinterest Trading Ltd.

Wonderinterest Trading s.r.o. není oprávněn přijímat peněžní prostředky ani investiční nástroje zákazníků.

Wonderinterest Trading s.r.o. neuzavírá žádné obchody s kótovanými akciemi mimo regulovaný trh, který má sídlo v členském státě Evropské unie nebo mnohostranný obchodní systém, který má sídlo v členském státě Evropské unie, a to ve smyslu ustanovení § 16c, zákona 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu.

Právní sdělení: Wonderinterest Trading s.r.o. je registrovaným vázaným zástupce obchodníka s cennými papíry, společnosti Wonderinterest Trading Ltd., který podléhá dohledu Kyperské komise pro cenné papíry (CySec), a je registrovaná pod číslem licence 307/16.

Na základě zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele má zákazník (pokud je spotřebitel) právo na mimosoudní řešení případných sporů vzniklých mezi zákazníkem a společností, jenž jsou spotřebitelským sporem ve smyslu uvedeného zákona. Subjekt příslušný k mimosoudnímu řešení sporů mezi zákazníkem a společností je Finanční arbitr a to ve smyslu zákona č. 229/2002 Sb., o finančním arbitrovi. Další informace o Finančním arbitrovi a mimosoudním řešení sporů naleznete na adrese Finančního arbitra, Legerova 1581/69, Praha, telefon +420 257 042 070, web www.finarbitr.cz, email arbirt@finarbitr.cz.

Nákup a prodej finančních instrumentů může mít za následek částečnou nebo úplnou ztrátu investice. Měli byste pečlivě zvážit, zda jakékoliv investiční poradenství vyhovuje vašim potřebám, výšce vašich finančních zdrojů a osobním okolnostem.

Wonderinterest Trading

Varování před rizikem: CFD jsou složité nástroje a přicházejí s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 63.64% drobných investorů ztrácí peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.