post_image

Květnové ceny výrobců vykazují skokový nárůst, spotřebitelská inflace dále poroste

21.06.2022

Ceny výrobců v květnu zrychlily svůj růst. V meziměsíčním vyjádření nejvíce zdražili zemědělci, a to o necelých šest procent. Nejméně naopak vzrostly ceny tržních služeb. Vývoj výrobních cen tak naznačuje, že spotřebitelská inflace zřejmě ještě nedosáhla svého vrcholu a stojíme před jejím dalším růstem.

Meziročně čísla zveřejněná ČSÚ vypadají přímo drasticky. Ceny v zemědělství o více než 39 procen.t Z agrárních produktů došlo k nejvýraznějšímu zdražení v případě obilovin, jejichž ceny meziročně stouply o 60,3 procenta. V meziměsíčním srovnání nastalo největší zdražení u drůbeže, a to o necelých 14 procent.

Ceny průmyslových výrobců se meziročně zvýšily téměř o 28 procent, ceny stavebních prací meziročně vzrostly o 13,5 procenta a tržních služeb pro podniky byly dražší o 6 procent.

V průmyslu největší cenový skok nastal u cen elektřiny, plynu a páry, které byly meziročně vyšší o 45,8 procenta. Následovaly chemické výrobky (39,1), kovodělné výrobky a papír (v obou případech 34,7). Nejpomaleji naopak rostly ceny u potravinářských výrobků, meziročně jen o 19,2 procenta.

Květnový vývoj cenové hladiny na úrovni výrobců naznačil, že spotřebitelské ceny nejspíše ještě budou zrychlovat svůj růst, neboť se do nich začnou propisovat vyšší ceny producentů. Dá se ale očekávat, že během letních měsíců se díky sezónnímu vlivu přinejmenším zpomalí růst cen zemědělských produktů, v lepším případě by mohly dokonce klesnout. Záležet však bude na vývoji počasí, jelikož to má zásadní vliv na úrodu.

Naprosto neznámou je vývoj cen energií. V posledních dnech jsme zaznamenaly pokles dodávek zemního plynu z Ruska do několika zemí Evropské unie. Například do Německa se objem dodávaného plynu prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 snížil o 60 procent, na Slovensko proudí asi o polovinu méně plynu. Ceny komodity zareagovaly růstem o několik desítek procent, jelikož se zkombinovaly vlivy snížených dodávek z Ruska a vlny horkých dní v Evropě, což vedlo ke snížení nabídky a růstu poptávky na trhu se zemním plynem.

Pokud navíc nedojde k brzkému obnovení dodávek plynu do Evropské unie, významně zpomalí proces plnění zásobníků plynu pro nadcházející topnou sezónu. Taková situace bude dále zvyšovat cenový tlak. Ten nejspíše také vzroste s tím, jak Evropská unie bude postupně zavádět embargo na dovoz ruské ropy pomocí námořní dopravy. Od konce letošního roku by tak měly klesnout dodávky ruské ropy do sedmadvacítky asi o dvě třetiny.

Pro výrobní ceny bude také zásadní mzdový vývoj. Odbory poměrně legitimně požadují, aby zaměstnavatelé kompenzovali zaměstnancům vysokou inflaci a nejméně o ni navýšili nominální mzdy. Existuje zde ale riziko, že takový scénář přinese rozpoutání mzdově-inflační spirály, což by znamenalo jediné: vysoká inflace by s námi zůstala řadu dalších měsíců, možná i let.

Česko je v situaci, jakou minimálně od devadesátých let ještě nezažilo.

 

Roman Vykouřil, Hlavní analytik společnosti Wonderinterest s.r.o

Podobné články

post_image

Vývoj odhadů kondice české ekonomiky dokazuje, v jak nejisté době žijeme

02.01.2023

Pandemie koronaviru, která v Evropě propukla na jaře roku 2020, vnesla do naší hospodářské reality fenomén, s nímž se potýkáme dodnes. Jde o mimořádně vysokou míru nejistoty, s jakou jsme schopni odhadovat ekonomický...
post_image

Český průmysl ztrácí dech. Problém je cena energií, ale i dodávky komponent

08.12.2022

Průmyslová produkce České republiky v říjnu sice v porovnání s loňským rokem o více než tři procenta vzrostla, v meziměsíčním srovnání se však nečekaně propadla. K mírnému poklesu došlo již v září, říjen ale přinesl prohloubení...

Wonderinterest Trading

Varování před rizikem: CFD jsou složité nástroje a přicházejí s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 72.97% drobných investorů ztrácí peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.