post_image

Má smysl investovat do ČEZ? Akcie může přinést zajímavou dividendu i v letošním roce

08.01.2024

Akcie energetické společnosti ČEZ po dlouhou dobu platily za titul, který by neměl chybět v portfoliu žádného rozumného investora. Jenže dění, které se kolem energetické skupiny odehrávalo v uplynulých dvou letech odehrávalo, přineslo řadu otazníků, zda ČEZ stále patří mezi dobré investiční příležitosti.

Názory na tuto akcii se mezi analytiky liší. Na jedné straně se můžeme setkat s přesvědčením, že ČEZ i nadále plní svou tradiční roli dividendového titulu, na straně druhé pak, že akcie ČEZ se momentálně obchodují příliš vysoko v porovnání s jinými energetickými tituly.

Do prvního tábora patří například analytici České spořitelny, kteří jen nedávno zvýšili 12měsíční cílovou cenu ČEZ z dosavadních 917 na 1062 korun. [1]  Zároveň zlepšili investiční doporučení z „držet“ na „akumulovat“. A to i navzdory očekávanému zlevňování elektrické energie na trhu. V potaz totiž musíme brát i to, že speciální daně (windfall tax) na skupinu ČEZ s největší pravděpodobností dopadnou v menší míře, než se na samém počátku úvah o konstrukcích a uvalení těchto daní uvažovalo.

Akcie ČEZ také podle České spořitelny nabídnou za léta 2023 a 2024 velmi zajímavý dividendový výnos. Zatímco ještě v roce 2021 tento činil jen pět procent, dividenda za rok 2022 činila 145 korun na jednu akcii, což představovalo výnos na úrovni 15 procent.* Pro roky 2023 a 2024 se má tento výnos pohybovat nad sedmi procenty, což v souhrnu spolehlivě porazí inflaci. V letech 2025 až 2027 se pak dividendový výnos má pohybovat mezi 4,7 a 6,2 procenta.*

Naopak analytici bankovního domu UBS, kteří akcie ČEZ začali pokrývat přibližně před měsícem, jsou přesvědčeni, že titul se obchoduje za příliš vysokou cenu. Podle nich je 12měsíčíní cílová cena na úrovni 800 korun. To oproti současnému stavu předznamenává pokles titulu asi o 18 procent. [2]

Snímek obrazovky 2024-01-09 v 10.48.55

Výkonnost akcií společnosti ČEZ za 5 let. Zdroj: tradingview.com

Kterým směrem s akcie vydá, je přitom závislé na řadě faktorů. Prvním je klesající cena elektřiny, která indikuje, že společnost ČEZ zkrátka bude z prodeje své komodity inkasovat nižší tržby než v době, kdy cena elektrické energie lámala rekordy. Současně s tím, ale nebude odvádět peníze z nadměrných příjmů, což plynulo z platnosti cenových stropů. Výhodou ČEZ také je, že dokáže podstatnou část elektřiny vyrobit za pomoci laciných zdrojů, zejména jaderných elektráren. Tím pádem nemusí dojít k tak dramatickému poklesu zisku.

A to je další faktor, který rozhodování o koupi akcie ČEZ jistě ovlivní: výstavba nových jaderných bloků.

ČEZ nyní vyhodnocuje tři nabídky, které jí byly ze strany uchazečů o výstavbu jaderných bloků zaslány. Stavět nové bloky by mohla severoamerická společnost Westinghouse, korejská KHNP nebo francouzská EDF. ČEZ nabídky vyhodnotí a hodnotící zprávu následně předá vládě ke schválení, což by se mělo stát do konce letošního června. První z nových bloků by měl být dokončen do roku 2036.

Kromě toho má společnost ČEZ má ambici vybudovat do roku 2045 několik malých modulárních reaktorů (SMR) o souhrnném instalovaném výkonu až 3000 megawattů. Také tento proces má být spuštěn letos a zprávy o něm mohou mít významný vliv na hodnotu akcií.

Třetím faktorem, který má potenciál významně ovlivnit cenu akcie ČEZ, je otázka, co se společností bude z hlediska jejího vlastnictví. Zatím ještě nebyla definitivně „odpískána“ varianta, že by ji celou do svých rukou převzal stát. V takovém případě je vysoce spekulativní, za jakou cenu by stát akcie vykupoval. Pravděpodobně ale za podstatně vyšší, než se obchodují nyní.

Co říci závěrem? Pokud sázíte na dividendové tituly, pak by ČEZ ve vašem portfoliu chybět neměl, jelikož je vysoce pravděpodobné, že v nejbližších letech se můžete těšit na stále velmi slušnou dividendu.

Akcie ČEZ a dividendy

Snímek obrazovky 2024-01-09 v 10.54.48

Zdroj: Česká spořitelna

 

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

[1,2] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a aktuálních očekávání, které mohou být nepřesné, nebo z aktuálního ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které se dají těžko předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo implikovaných v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Roman Vykouřil
Wonderinterest Trading

Podobné články

post_image

Vydrží koruna i nadále zpevňovat? Odpověď dostaneme brzy, záležet bude na ECB

28.05.2024

Česká koruna vůči euru od poloviny dubna zpevnila zhruba o dvě procenta, vůči dolaru získala skoro pět procent.* U tuzemské měny tak můžeme pozorovat vývoj, kterého jsme byli svědky naposledy...
post_image

Česká ekonomika předcovidovou úroveň nepřekoná ani letos. Překážky růstu se nedaří odstraňovat

06.05.2024

Přestože české hospodářství vykázalo v posledním kvartále loňského roku mezičtvrtletní růst, stále se mu nedaří překonat úroveň, které dosahovalo v předvečer nástupu koronavirové pandemie. Přívlastky jako „nemocný muž Evropy“ nebo „skleróza českého...

Wonderinterest Trading

Varování před rizikem: CFD jsou složité nástroje a přicházejí s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 81.75% drobných investorů ztrácí peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.