29.04.2025
Zpomalení ekonomiky
Nejnovější výhled Mezinárodního měnového fondu, který byl zveřejněn 20. dubna 2025, uvádí, že česká ekonomika by měla v tomto roce dosáhnout 1,6% růstu. I když je to o 0,5 % více než v minulém roce, negativem je, že jde o výrazné zpomalení ve srovnání s odhadem 2,4% růstu HDP, který MMF předpokládal loni v listopadu. Dubnová cla spolu s obchodní a politickou globální nejistotou jsou podle fondu původcem těchto výrazných změn v prognózách hospodářské aktivity.
Měnový fond dále v tomto roce předpokládá pokles míry nezaměstnanosti na 2,5 % a na 2,4 % v příštím roce. Co se týče spotřebitelských cen, ty by se měly zrychlit na 2,5 %, ale rok 2026 by měl přinést pokles k cílové úrovni České národní banky, která činí 2 %.
S podobným odhadem přišlo i ministerstvo
Americká cla, konkrétně na ocel, hliník a automobily, jsou důvodem, proč i české ministerstvo financí upravilo svou prognózu růstu hrubého domácího produktu. Podle vyjádření ministerstva jsou problematické nepřímé dopady cel na zemi prostřednictvím obchodních partnerů, jako jsou Německo, Francie a Itálie, jelikož Česko a USA nemají tak silné přímé obchodní vazby. Ministerstvo nyní očekává, že ekonomika v tomto roce dosáhne růstu na úrovni 2 %. Jde o pokles oproti lednovému odhadu 2,3 %, ale na druhou stranu by se stále jednalo o meziroční zlepšení z 1,1 %. K tomu by měly výrazně přispět výdaje domácností, vyšší aktivita v oblasti investic a veřejných výdajů. Pozitivem je odhad pro příští rok, který počítá s 2,4% růstem HDP.
Snížení předpovědí i pro zbytek světa
Fond ve své zprávě rovněž uvádí, že mohou nastat další problémy v širším mezinárodním měnovém systému a při udržení fiskálních pravidel, přičemž nedávné výzvy spojené s náklady na život a úbytkem pracovní síly mohou nadále omezovat jakýkoli další růst. Náročným obdobím mohou projít i velké ekonomiky, které se dosud dokázaly vyrovnat s makroekonomickou nejistotou, jelikož se mohou dostat do stadia, kdy nebudou schopny splácet dluhy. Co se týče globální ekonomiky, zde MMF revidoval svůj odhad směrem dolů z 3,3 %, přičemž v tomto roce by mělo jít o nárůst o 2,8 % a 3 % v roce 2026. Při pohledu na některé země, v případě sousedního Slovenska by jeho HDP mělo vzrůst o 1,3 %, v Maďarsku by to mělo být 1,4 % a polská ekonomika by měla přidat až 3,2 %. Co se týče USA, zde byl růst revidován až o 0,9 % dolů na 1,8 % a v případě druhé největší ekonomiky, Číny, by se měl zpomalit na 4 % z 5 % v roce 2024.
Je zapotřebí spolupráce
Podle MMF si cesta k obnovení stability a k řešení dluhových problémů vyžaduje koordinaci a jasnou vizi mezi zeměmi. Centrální banky by rovněž měly pokračovat v úpravách měnové politiky, aby byla zajištěna cenová a finanční rovnováha, přičemž je důležité obnovit fiskální prostor a realizovat strukturální reformy ke snížení rozdílů mezi zeměmi. Změny v demografii a migračních politikách mají velký dopad na hospodářské vyhlídky jak rozvinutých, tak rozvojových zemí.
Zdroje:
https://www.imf.org/external/datamapper/profile/CZE
26.03.2025
20.02.2025
Varování před rizikem: CFD jsou složité nástroje a přicházejí s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 92.59% drobných investorů ztrácí peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.