6. Kapitola - Finanční páka

28.03.2022

Finanční páka (leverage) je nástroj, pomocí kterého umíte realizovat velký objem obchodů s použitím mnohem nižšího objemu kapitálu. Častokrát se označuje i jako pákový efekt.

 

Firmy ho ve velké míře využívají na financování svého růstu, rodiny ve formě hypotekárního dluhu na nákup domů a finanční profesionálové na posílení svých investičních strategií.

 

Využití páky při obchodovaní finančních derivátů znamená, že použijete nejen svůj kapitál, ale i kapitál „půjčený“ od brokera, prostřednictvím kterého obchodujete.

 

Od 1. srpna 2018 můžou brokeři nabízet retailovým investorům na území Evropské unie maximální páku 1:30. Její výška se liší v závislosti od konkrétně obchodovaných instrumentů. Zároveň musí brokerské společnosti podniknout takové kroky, aby zabránili vzniku negativního zůstatku na vašem účtu.

 

Mimo Evropské unie  však často brokeři poskytují obchodní páku až do výšky 1:5000.

 

Vždy mějte na paměti, že tak jako může použití páky zvýšit realizaci potencionálního zisku, může zvýšit i riziko potencionální ztráty vašeho obchodovaného kapitálu.

Podobné články

1. Kapitola - Začátky investovaní

28.03.2022

Stát se úspěšným investorem začíná vzděláním. Jestli se rozhodnete investovat, děláte rozhodnutí vložit své peníze do vybraného aktiva s cílem dosáhnout potenciální zisk. Nicméně každé investování zahrnuje i riziko, a kromě...

2. Kapitola - Finanční a kapitálové trhy

28.03.2022

Finanční trh představuje finanční systém, který je neoddělitelnou součástí celého ekonomického systému a spájí kupujících a předávajících. Je to místo, kde se střetává nabídka a poptávka po volných finančních prostředcích. Rozčlenit...

Wonderinterest Trading

Varování před rizikem: CFD jsou složité nástroje a přicházejí s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 83.20% drobných investorů ztrácí peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.